Ogłoszenia duszpasterskie V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29 marca 2020 r.

1. Dziś w V Niedzielę Wielkiego Postu, modlimy się do Ojca, abyśmy „gorliwie naśladowali miłość” Jezusa, „który oddał własne życie za zbawienie świata”. I my bądźmy darem dla ludzi i przede wszystkim walczmy o ich zbawienie.
  2. Dzisiaj, na rozpoczęcie drugiej części Wielkiego Postu poświęconej rozważaniu Męki Pańskiej, zgodnie z tradycją dekorujemy krzyże w naszych domach i przy drogach. Modlimy się przy nich i oddajemy cześć Umęczonemu Panu.
  3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa Metropolity nie będzie regularnych odwiedzin chorych, ale tylko na specjalne żądanie. Modlitwy okolicznościowe odmówmy indywidualnie i w rodzinach.
  4. Bardzo przepraszamy w imieniu administrujących naszą stroną internetową za problemy z odbiorem sygnału podczas piątkowej Drogi Krzyżowej.
  5. Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane dla wszystkich wiernych Archidiecezji Częstochowskiej, a także wszystkim przebywającym na jej terytorium. Powyższa dyspensa obowiązuje od dnia jej podpisania, aż do odwołania. Ksiądz Arcybiskup „zachęca wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając w osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.”
  6. Dzisiaj będą dodatkowe Msze św. o 8:45 i 20:00, a za tydzień w niedzielę tylko o 8:45.
  7. Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób. Wyjątek stanowią zgromadzenia o charakterze religijnym. Może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Do tej liczby nie wlicza się kapłana. W przypadku pogrzebów uczestniczyć w nim może także wyłącznie pięć osób, ale w tym wypadku nie wlicza się do tej liczby obsługi (grabarz, kamieniarz, pracownicy zakładu pogrzebowego).
  8. Ks. Arcybiskup zachęca do podjęcia katechezy rodzinnej, we wszystkich katolickich domach, opartej na Katechizmie Kościoła Katolickiego. Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej przypomina, że św. Jan Paweł II „zwrócił uwagę na to, że w pewnych sytuacjach kościół domowy pozostaje jedynym miejscem, gdzie dzieci i młodzież mogą pobierać prawdziwą katechezę. Przypomniał, że katecheza rodzinna wyprzedza każdą inną formę katechezy. Ksiądz Arcybiskup proponuje podjęcie katechezy w gronie rodzinnym, w celu nie tylko zrozumienia prawd wiary, ale także dzielenia się nią poprzez osobiste i wspólnotowe świadectwo. Szczegółowe informacje oraz materiały do katechezy znajdują się na stronie Referatu Katechetycznego: katecheza.archiczest.pl.”
  9. Za tydzień, w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, nie będzie procesji z palmami.
  10. Od jutra po każdej Mszy św. porannej będzie półgodzinna, a przed wieczorną Mszą św. godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania (tylko w zakrystii). Ci, którzy chcą przystąpić w innym czasie,  proszeni są o zgłaszanie się indywidualne drogą telefoniczną poprzez rozmowę lub SMS (Proboszcz: 504843975; Wikariusz: 796057826).
  11. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiamy w piątek o 17:15, a Gorzkie Żale w niedzielę o 16:30. Wierni uczestniczą z pomocą transmisji dostępnej na naszej stronie internetowej (parafiawreczyca.pl).
  12. W najnowszej „Niedzieli” polecamy bardzo aktualny artykuł pt. „Papież, który umacniał wiarę”  o św. Janie Pawle II oraz wiele wspomnień i świadectw znanych osób związanych z Wielkim Polakiem.
  13. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowuje się Bartosz Jelonek z Truskolasów i Karolina Janik
    z Wręczycy Wielkiej. Gdyby ktokolwiek wiedział o przesz-kodach do zawarcia tego małżeństwa, zobowiązany jest zgłosić to w kancelarii parafialnej.
  14. Trwajmy ofiarnie w braterskiej miłości wobec naszych sąsiadów.
  15. Dla dzieci będących pod opieką fundacji „Mary’s Meals” złożono kolejne 372 zł (w sumie w tym roku 2259 zł). Dzięki naszym ofiarom pełne całoroczne wyżywienie uzyska już 29 dzieci.
  16. Obecnie, ze względu na ograniczenia liczebne podczas Mszy świętych i pogodę, jest najdogodniejszy czas do prowadzenia remontu w kościele, w tym również malowania. Prosimy zatem o złożenie na ten cel ofiar na konto parafialne, którego numer znajduje się na końcu każdego „Oblubieńca”, wpisując w tytule cel, na który składamy dar serca. Wykonamy to, na co pozwolą wpłaty.
  17. Jedna rodzina wpłaciła 2000 zł na relikwiarz św. Jana Pawła II, a Żywy Różaniec zadeklarował wpłatę 600 zł,
    z przeznaczeniem na ołtarz św. Jana Pawła II do naszego kościoła. Ofiarę na ołtarz wstępnie zadeklarowali również rodzice dzieci pierwszokomunijnych