Mamy nowego Proboszcza!

W ubiegły czwartek 29 września 2016 r., w Święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, do naszej parafii wprowadziliśmy nowego proboszcza, ks. Roberta Grohsa.

Obrzęd liturgicznego uroczystego wprowadzenia nowo mianowanego proboszcza do parafii to tradycja Kościoła. Liturgia ta powinna dokonać się podczas mszy świętej w niedzielę lub w uroczystość, w obecności licznie zgromadzonych parafian. Tak też się stało w naszej parafii. Święto Trzech Archaniołów, doskonale symbolizowało powierzenie się proboszcza i naszej parafii pod ich ochronę i opiekę

Podobnie jak podczas największych świąt w Kościele, procesja wprowadzająca odbyła z zakrystii przez główne drzwi kościoła. Po przybyciu do kościoła wszyscy kapłani, oprócz obejmującego funkcję nowego proboszcza, ks. Roberta Grohsa, zajęli miejsca w prezbiterium. Następnie ks. Eugeniusz Sikorski, dziekan naszego dekanatu, w imieniu Arcybiskupa zwrócił się do wspólnoty parafialnej przedstawiając nowego Proboszcza, następnie odczytał dekret.

Treść dekretu mówi o podstawowych obowiązkach nowego proboszcza, który „będzie wam głosił słowo Boże, wśród was będzie sprawował Eucharystię, słuchał waszych spowiedzi, błogosławił małżeństwa, chrzcił wasze dzieci, będzie odwiedzał chorych i wraz z wami będzie się modlił, gdy będziecie żegnać swoich bliskich zmarłych; pod jego przewodnictwem będziecie pogłębiać i umacniać wspólnotę parafialną”

Uroczystość była szczególnie wzruszająca dla młodego Proboszcza, który podziękował obecnym księżom, za ukształtowanie go jako dojrzałego duszpasterza i kapłana, który swoja wiarą i pobożnością może prowadzić dusza swoich parafian ku zbawieniu. Gorące słowa miłości i wdzięczności wyraził swoim rodzicom, którzy byli i w dalszym ciągu są pierwszymi autorytetami chrześcijańskiego życia ks. Roberta.

Dla wszystkich licznie zgromadzonych parafian i zaproszonych gości była to uroczystość, napawająca optymizmem i radością. W imieniu parafian obejmujący urząd proboszcz został przywitany, przez przedstawicieli Rady Parafialnej.

Podczas Mszy Św. obecny był również proboszcz emeryt, ks. kanonik Mirosław Sikora, który otrzymał Księgę podziękowań, do której w ostatnich dniach parafianie wpisywali słowa wdzięczności i uznania dla odchodzącego proboszcza.

Po zakończonej Mszy św., i uroczystym błogosławieństwie, ks. proboszcz zaprosił obecnych na poczęstunek w Domu Katechetycznym.

W imieniu całej wspólnoty chcemy Cię, drogi Księże Proboszczu, przywitać serdecznie. Powierzamy się twej pasterskiej pieczy. Ufamy, że będziesz gorliwie budował Bożą świątynię z żywych kamieni, jakimi jesteśmy i że będziesz należycie troszczył się o dobra materialne naszej parafii.