Akcja Katolicka

Akcja Katolicka w Polsce została powołana już w 1930 r. Biskup Teodor Kubina – pierwszy biskup diecezji częstochowskiej – był jej gorącym propagatorem. Ten pierwszy okres tworzenia Akcji Katolickiej w diecezji przerwała II wojna światowa. Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich.

W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „Ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją (opracowanie statutu), która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze. Tego samego dnia Abp Stanisław Nowak powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. inf. Ireneusz Skubiś, a pierwszym prezesem został wybrany w 1996 r. Pan Jerzy Krawczyk. W czasie pierwszej kadencji Zarządu Diecezjalnego zostały zainicjowane różne formy działalności charytatywnej i kulturalno-oświatowej (m. in. biblioteki parafialne i świetlice). W ramach Studium Pastoralnego objęto formacją kilkudziesięciu liderów Akcji Katolickiej.

AK

W roku 2016 powstał Parafialny oddział Akcji Katolickiej we Wręczycy Wielkiej.

Jesteśmy małą grupą, ale jako członkowie tej wspólnoty, chcemy swoja modlitwą i czynem pomóc naszym Duszpasterzom, aby przyniosły owoc w postaci bardziej gorliwej wiary i aktywności wszystkich Parafian.

Jako Akcja Katolicka przygotowywaliśmy tegoroczny Grób Pański w Wielki Piątek oraz ulotkę informacyjną dla Parafian z harmonogramem Triduum Paschalnego. Staramy się dbać o Kościół, Dom Katechetyczny i jego otoczenie, by wszyscy mogli z niego korzystać.

Organizujemy comiesięczne spotkania filmowe z kinematografią chrześcijańską. Do tej pory udało nam się zorganizować 2 spotkania: „Czy naprawdę wierzysz” oraz „Niebo istnieje naprawdę”. Przymierzamy się do kolejnego filmu pt.”Bezcenny dar”. Podczas spotkań filmowych jest możliwość napicia się kawy czy herbaty , posilenia się ciasteczkiem, ale w szczególności możemy pobyć ze sobą i porozmawiać o wspólnie obejrzanym seansie.

Bardzo ważnym dla nas dniem stał się 21 kwietnia 2016 r. Tego dnia wspólnie spotkaliśmy się na Jasnej Górze, by zawierzyć Matce Boskiej naszą Parafię oraz nasze rodziny

.zawierzenie

Dzięki wolontariuszkom Akcji Katolickiej działa Biblioteka Parafialna.

DSC05173

Podczas cotygodniowych, środowych spotkań omawiamy bieżące sprawy, padają rozmaite propozycje nowych aktywności, modlimy się, rozmawiamy o życiu i naszej wierze.

Jeśli masz ochotę do nas dołączyć zapraszamy Cię serdecznie na spotkania w czwartki o godz.19.30 w bibliotece Domu Katechetycznego!